بیماری شریان کاروتید چیست؟

سونوگرافی کاروتید چیست؟

سونوگرافی کاروتید را گاهی اوقات آزمایش داپلر می نامند. این ماده می تواند تعیین کند که دیواره های شریان شما باریک شده و یا اینکه در عروق مقداری پلاک دارید. همچنین تعدادی از فاکتورهای مهم دیگر را شامل می شود که جهت و سرعت جریان خون شما را شامل می شود. همچنین شامل فشار خون بر دیواره شریان ها و همچنین محل لخته های احتمالی خون است.

اگر اخیراً تحت شرایین کاروتید قرار گرفته اید ، این سونوگرافی نشان می دهد که این روش تا چه اندازه مثر بوده است. همچنین برای تعیین محل قرارگیری استنت استفاده می شود. این یک نوع لوله مش خاص است که با دقت در شریان قرار می گیرد تا با باز و شفاف نگه داشتن شریان ، به بهبود جریان خون کمک کند. سونوگرافی کاروتید همچنین می تواند اثربخشی استنت را در ویزیت های بعدی با متخصص قلب تعیین کند.

آیا این آزمون ناراحت کننده خواهد بود یا دردناک؟

نکته بسیار خوب در مورد این تست این است که این تست کاملاً بدون درد و متخصص قلب در مشهد  غیرتهاجمی است زیرا به سادگی شامل جابجایی یک عصای سونوگرافی از روی گردن شما است. با این کار تصاویر جریان خون در شریان هایی که در صفحه نمایش داده می شوند را در زمان واقعی در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهید.

گاهی اوقات این نوع آزمایش همراه با سایر روش ها برای تشخیص دقیق تر استفاده می شود. این آزمایشات ممکن است شامل سی تی اسکن ، اشعه ایکس یا MRI باشد. شاید حتی آنژیوگرافی که نوع متفاوتی از اسکن است که در آن رنگ تزریقی هرگونه ناهنجاری را در رگ ها برجسته می کند.

چه کسی باید سونوگرافی کاروتید انجام دهد؟

برای تشخیص مشکل یا به عنوان بخشی از قرار ملاقات بعدی برای درمان قبلی ، ممکن است به سونوگرافی کاروتید نیاز باشد. متخصص قلب شما ممکن است این آزمایش را به عنوان بخشی از یک معاینه پیشگیری معمول انجام دهد. مثلا؛ اگر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کرونر قلب هستید. اگر فاکتورهای خطر خاصی داشته باشید یا سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشید ، می تواند این مورد باشد.

اگر فشار خون یا کلسترول خون بالا دارید ، از قبل مبتلا به بیماری عروق کرونر یا سابقه خانوادگی این بیماری هستید ، انجام سونوگرافی کاروتید ارزش دارد. حتی اگر پزشک صداهای غیرطبیعی را از طریق استتوسکوپ گرفته باشد.

افرادی که بخصوص کم تحرک هستند و یا سیگار می کشند و یا دارای اضافه وزن زیادی هستند نیز ممکن است از این تست بهره مند شوند. نکته قابل توجه در مورد این نوع آزمایش این است که اگر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند علائم اولیه تجمع پلاک در رگ ها را تشخیص دهد. امیدوارم قبل از اینکه آسیبی به عروق وارد شود دائمی است.

پلاک شامل چربی و کلسیم و کلسترول اضافی است. تمایل دارد در نتیجه کمبود ورزش یا به دلیل رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود. پلاک هایی که در رگ ها ایجاد می شوند در ابتدا نرم هستند و از کلسترول پر می شوند ، اما اگر پاره شوند ، می توانند در محل پارگی آسیب ببینند.